Üç Kanser ve Mucize Bebek - Hürriyet

İSTANBUL’da yaşayan Sibel Turan (35) 2005 yılında karnında şiddetli ağrı hissetmeye başladı. Ağrılar şiddetlenince hastaneye gidiyor, müdahaleden sonra evine dönüyordu. Ancak giderek sıklığı artan ağrıya, kansızlık da eklenince doktorlar şüphelendi. Tam teşekküllü bir hastaneye gitmesi önerildi. Apandisitten şüphe edildi. Apandisiti almak için yapılan ameliyatta karnı açılınca kötü sürpriz görüldü. İnce ve kalın bağırsakları ile sağ yumurtalığının dış cephesinde tümör vardı. Aynı ameliyatta apansiti, ince bağırsağından 45, kalın bağırsağından 10 santimetre kesildi. Yumurtalıktaki tümör temizlendi. Kanser lenf bezlerine de sıçramıştı. Operasyonun ardından 6 doz kemoterapi uygulandı.

1 yıl sonra yapılan tomografi çekimi ve kan testlerinde bir sorun çıkmadı. Ancak kolonoskopide tümöre rastlandı. Tekrar ameliyata alındı. Üzerine bir 6 doz kemoterapi daha uygulandı. 

1 yıl sonra yine kâbus

İkinci ameliyatın üzerinden bir yıl geçmişti ki sağ kasığında ele gelen bir kitle belirdi. Takip edilmeye başlandı. Kitle yaklaşık 2 yılda 5 santimetreye ulaştı. Karın iç zarının üzerinde ve tümördü. Karın bölgesinden üçüncü kez ameliyat oldu. Üzerine yine 6 doz kemoterapi verildi. Hamile kalmak istiyordu. Son kanser tedavisinin üzerinden tam bir yıl geçmişti ki mide bulantıları, kendinde değişiklikler hissetmeye başladı. “Acaba” dedi. Gebelik testini hemen yaptırmadı ama ağır bir grip geçirdiği halde ilaç almamayı tercih etti. Test yapınca da mucizenin gerçekleştiğini ve hamile olduğunu öğrendi. 

Ve Berra Zeynep kucakta

Son iki ameliyatını yapan genel cerrah Prof. Dr. Turgut İpek’e koştu. Prof. Dr. İpek, tedavilerin üzerinden bir yıl geçtiği için ilaçlardan temizlendiğini, bebek için bir sorun çıkacağını zannetmediğini söyledi. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Dr. Emine Ergül bebeği dikkatle izledi. Her şey yolunda gitti. Sezaryen kaçılınmazdı ama riskler karşın Dr. Ergül’ün yanı sıra Prof. Dr. İpek de ameliyata girdi ve Turan ailesi bebeklerini kucaklarına aldı. 

Sibel Turan  5 yılda, üç kez kanser kâbusu yaşadım. Eşimin, ailemin, arkadaşlarımın desteğiyle üstesinden gelmeyi başardım. Çok zor günlerdi. Doktorlar hep ‘bebek düşünme’ diyorlardı. Son ameliyattan sonra ümidimi iyice kaybetmiştim. Tüp bebek tedavisi düşünürken, doğal yolla gebe kaldım. Çok büyük ve güzel bir sürpriz oldu. 

Tevfik Turan Tedavilerden sonra bebek sahibi olma konusunda ümitsizdim. Ama son çareye başvurmadan evlatlık almayı düşünmüyordum. Neyse ki hayallerimiz gerçekleşti.

Kaynak: Hürriyet