SILS Yöntemi

SILS YÖNTEMİ NEDİR?

Cerrahların neşteri bir kenara bırakmasını sağlayan laparoskopik cerrahi, son üç yılda çok önemli gelişmeler gösterdi. Bir anlamda açık ameliyat dönemi bitti diyebiliriz.

Tıbbın birçok alanında kullanılan ‘laparoskopik cerrahi’de, şimdi de ‘SILS’ (Single İncision Laparoscopic Surgery) Tek Delikten Laparoskopik Cerrahi denilen yöntemle, vücuda tek delikten girerek ameliyatlar yapıyoruz.

Dünyada ilk olarak 2007 yılında uygulanan bu yöntem, bildiğimiz laparoskopik cerrahi yöntemi. Farkı ise 4 ya da 5 delikten değil, tek delikten (göbek deliğinden) girilerek uygulanması.

SILS Yöntemi Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

Klasik laparoskopik cerrahiye yapılan her türlü ameliyat SILS yöntemiyle de gerçekleştirilebiliyor. Safra kesesi ameliyatları artık neredeyse rutin bir şekilde SILS yöntemiyle yapılmaya başlandı.

İlave olarak, reflü, şişmanlık, morbid obezite ve apandisit ameliyatları için günümüzde SILS yöntemi uygulanıyor. Gelecekte klasik laparoskopi ile yapılan bütün ameliyatlarda bu yöntemin uygulanacağından eminiz. Bu bir gelişimdir ve bugün itibariyle ülkemizde de hastanemizde de bu dört ameliyat SILS yöntemiyle yapılmaktadır.

SILS Yöntemi Nasıl Yapılır?

SILS yöntemi, göbek deliğinden uygulanıyor. Göbek deliğinin içinde kalan ve dışarıdan bakınca hiç görülmeyen 2 santimlik minik bir kesi açılarak ameliyat aletleri bu delikten sokuluyor.

Klasik laparoskopik yöntemde biri kamera, diğer üçü endoskobi aletleri için dört küçük delik açıyorduk. Bu yöntemle ameliyat aletlerini göbek deliğinden içeri sokuyoruz. İçeride çıkartacağımız organ ile ilgili kesme, dikme işlemlerini bu aletlerle yapıyoruz.

SILS Yönteminin Avantajları Nelerdir?

  • Yöntemin avantajı; 4-5 delik yerine tek delik açılması, böylece hastanın daha az ağrı hissetmesi ve estetik sorunların ortadan kalkması.
  • Bu yöntemle hastalar ameliyatın etkilerini az hissediyor, hasta ameliyatın ardından aynı gün ya da ertesi günü taburcu oluyor ve günlük yaşamına dönebiliyor.
  • Açık ameliyatta yaşanabilecek enfeksiyon gibi komplikasyonlar olmuyor.
  • Klasik laparoskopide 4-5 delik açıldığında hasta bu deliklerin ağrısını yaşıyordu. Şimdi ise bu ağrı en aza indirgenmiş oluyor.
  • Ayrıca göbeğin içinden yapılan bir kesi olduğu için ameliyat sonrası hiçbir kesi izi görülmüyor. Yani hastanın ameliyat geçirip geçirmediği belli olmuyor, hiç iz kalmıyor. Bu özelliğinden dolayı SILS yöntemi, kozmetik ve estetik açıdan hastalar tarafından tercih ediliyor.